Kontrola pristupa

Fail safe ili fail secure – koju električnu bravu da koristite?

električna brava

Kontrola pristupa znači vrlo malo bez robusnih rešenja za zaključavanje. Ako vrata ili kapija nisu bezbedno pričvršćeni, to neće efikasno ograničiti ko može da dobije pristup. Električna brava je u srcu fizičke sigurnosti. Neophodno je odabrati pravu bravu za svaki projekat.

Jedna od ključnih odluka pri odabiru rešenja za zaključavanje za projekat kontrole pristupa je ta između FAIL SAFE i FAIL SECURE.  Neki tipovi brava su uvek bezbedn tj FAIL SAFE (kao što su elektromagnetne brave), a neki se mogu podesiti između svakog režima (kao neke električne brave tj. elektromagnetni prihvatnici). Ali kako da znate koja je vrsta prava za svaki projekat i za Vas?

Kakva je FAIL SAFE električna brava?

Električna brava koja je Fail Safe zahteva napajanje da bi zaključale vrata. Kada nema struje, vrata su otključana. Ako vrata moraju da budu zaključana sve vreme, onda je za zaključavanje bez greške potrebna konstantna snaga da bi ostala zaključana. Kada osoba predstavi važeći akreditiv (kao što je unošenje odgovarajućeg koda tastature ili prevlačenje  kartice), napajanje brave se privremeno prekida. U ovom trenutku mehanizam za zaključavanje pada, a vrata se mogu slobodno otvoriti.

Kakva je FAIL SECURE električna brava?

Za otključavanje vrata potrebno je uključiti napajanje za zaključavanje bez bezbednog zaključavanja. Bez napajanja, brava ostaje sigurna i zaključana. Tek kada vrata treba da se otvore, snaga se na kratko primenjuje na bravu kako bi se pomerio njen mehanizam i omogućio otvaranje vrata. Nakon što se vrata ponovo zatvore, napajanje brave pada. Vrata tada ostaju zatvorena i zaključana sve dok sledeći put neko ne priđe da uđe.

Gde treba da koristite sigurnosnu bravu sa oznakom FAIL SAFE?

Dobar način da zapamtite razliku je: fail safe brave su dizajnirane da zaštite ljude. Kada se struja izgubi, brave se otključavaju. Dakle, ako je došlo do hitnog slučaja koji je prouzrokovao nestanak struje, sva vrata sa fail safe bravama bi se mogla slobodno otvoriti. Na primer, ako bi požar u zgradi doveo do nestanka struje, svi ljudi koji su unutra mogli bi lako da izađu kroz otključana vrata. Fail safe brave su stoga najpogodnije za spoljna vrata, izlaze u slučaju nužde i vrata stepeništa. Svaka vrata koja moraju omogućiti slobodno kretanje u slučaju požarnog alarma ili nestanka struje treba da imaju fail safe bravu.

Gde treba da koristite električnu bravu sa oznakom FAIL SECURE?

S druge strane, zamislite da imate trezor u banci ili sef koji je osiguran fail safe bravom. U hitnom slučaju, struja nestaje i Vaš trezor se iznenada otključava, bez načina da ga ponovo zaključate bez električne energije. Zato uvek treba da koristite FAIL SECURE da biste zaštitili imovinu.

Podrazumevana pozicija fail secure brave je ZAKLJUČANO. Zato su one najpogodnije za oblasti koje sadrže vrednu imovinu ili osetljive podatke. IT serverske sobe, finansijske institucije i skladišne prostorije obično su opremljene ovakvim bravama. 

Cena, naravno, nije jedina stvar koju treba da uzmete u obzir. Bezbednost i sigurnost su izuzetno važne. Na izlazima u slučaju nužde i za evakuaciju treba koristiti FAIL SAFE  brave bez obzira na implikacije troškova i što su te brave z anijasnu skuplje od FAIL SECURE modela.